Az egykori delphoi szentély Apollón személyéhez kapcsolódott, aki a Napot is szimbolizálta. Ficino emlékeztette kortársait Apollón „három parancsára”, amelyre szüksége van mindazoknak, akik a Világosság szent templomába be akarnak lépni. (Pico della Mirandola)
Az első parancs:
„Semmit ne vigyél túlzásba!” (görög: méden agan), avagy: Mindent mértékkel! Ez a helyes mérték megőrzésének törvénye. Tudjuk, hogy a „hübrisz”-t (gőg, kevélység, elbizakodottság, mérték-vesztés) görögök minden bűn kezdetének tekintették.
A második parancs:
„Ismerd meg önmagad!”, (avagy Ébredj önmagadra! Térj magadhoz!) Keresd a választ: Ki vagy te valójában? A régi korok számára az önismeret nem csupán az ember vágyainak és félelmeinek a tudatosodását jelentette, nem csupán a világhoz való érzelmi viszonyulásának reflexív ismeretét. Az önismeret célja nem csupán egy hatékonyabb élet, hanem a mindenséggel (kozmosz) való összhang. Az önmagát felismerő ember ráébred arra, hogy saját igazi valója nem azonos sem az én-tudattal, nem azonos érzelmeivel és gondalataival, nem azonos semmiféle identitással, és nem azonos az élet-történetével sem.
A harmadik parancs:
„E”. Ez igen titokzatos. Egyetlen szent betű. Plutharchostól maradt fenn erről egy igen fontos írás. Plutharchos nyomán elfogadhatjuk, hogy az „E” annyit jelent, hogy „en”, ami görögül azt jelenti: „(Te) vagy!” Én csak annyiban vagyok, amennyiben Te vagy, benned és általad vagyok önmagam. Én: Te vagyok. Nélküled semmi vagyok. Nem hitvallás, nem tanítás, hanem szellemi felismerés. Megragadottság.
Irodalom:
Imregh Monika (ford.): Plutarchos: a delphoi epszilonról, in: Orpheus Noster, V.évf. (2013.) 4. szám 113-144.old.)
Ananda K. Coomaraswamy: A:delphoi "E", Ford. Buji Ferenc